Co zyskam wysyłając moje dziecko na obóz?

Co zyskujesz wysyłając swoje dziecko na obóz? 6 korzyści dla rodzica.

Drogi rodzicu, a czy Ty zastanawiałeś się kiedyś jakie korzyści z obozu Twojej pociechy płyną do Ciebie? I nie chodzi tutaj o tydzień wolnego. Jesteśmy trzema założycielkami studia tańca StageART i nie jeden raz uczestniczyłyśmy w obozach, dlatego stojąc teraz po stronie organizatora wiemy na co zwrócić uwagę! Na swoim koncie mamy 6 zorganizowanych obozów i chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami odnośnie rozwoju dzieci i młodzieży.  

1. Zapanowanie nad tęsknotą

Tęsknota jest zupełnie naturalnym uczuciem i występuje zarówno na linii dziecko – rodzic jak i w drugą stronę. Na obozach nie uczy się, aby nie tęsknić, a wręcz przeciwnie – żeby sobie z tą tęsknotą radzić. Na kolonii czy obozie dziecko uczy się panować nad swoją tęsknotą tak, aby pozwoliła ona w pełni korzystać z zajęć i atrakcji obozowych. Z naszego doświadczenia wiemy, że najcięższą porą obozowicza jest pójście spać, wtedy tęsknotki atakują ze zdwojoną siłą. Wychowawcy na miejscu są po to żeby pomóc. Odpowiednia współpraca opiekuna, rodzica i dziecka może pomóc obozowiczowi panować nad swoimi emocjami. Warto pamiętać, że każde dziecko radzi sobie ze stresem związanym ze spaniem poza domem indywidualnie, co oznacza, że nie ma progu odpowiedniego wieku wyjazdu dziecka na obóz.  

2. Samoorganizacja

Wydaje Ci się, że Twoje dziecko nie da rady samo się zorganizować na obozie? W pokoju panuje chaos i często potrzebuje Twojej pomocy w spakowaniu się i zorganizowaniu? Jak nauczyć dziecko organizacji? Nie martw się, na obozie są wychowawcy, którzy sprawdzą jak radzi sobie Twoje dziecko i pomogą, ale na pewno nie będą go wyręczać. Dzieci uczą się rozpoznawać swoje rzeczy w tłumie ubrań kolegów, suszą mokre ubrania, utrzymują porządek w pokojach i wokół siebie (biorą udział w konkursie czystości między pokojami). Znamy 7 latki, które same piorą sobie skarpetki a ich pokoje są oceniane zawsze na 10! Samoorganizacja to bardzo ważna wartość, którą być może Twoje dziecko nabędzie podczas trwania obozu.  

3. Integracja z rówieśnikami

W dobie rozwijającej się technologii pojawiło się wiele zagrożeń czyhających na nasze pociechy. Począwszy od przekoloryzowanej rzeczywistości, poprzez utrudnienie w nawiązywaniu relacji z innymi. Na obozach czas spędza się głównie na integracji, pracy zespołowej, budowaniu obozowej wspólnoty. Bardzo często na obozach wyznaczany jest czas, kiedy można korzystać z telefonu, pozostały czas dzieci spędzają na zajęciach, zabawie, wspólnej interakcji. Dzieci uczą się działać jako drużyna, poznają słabe i mocne strony każdego z nich, planują role w taki sposób, aby jako zespół osiągnąć najlepszy rezultat. Jednocześnie wychowawcy dbają o przyjazną atmosferę wśród uczestników. Od lat praktykujemy rozdawanie telefonów o określonej porze i zabieranie ich na resztę dnia. Dzieci podczas zajęć są skupione, mają czas dla siebie, rozmawiają, bawią się, poznają i uczą siebie nawzajem. Kiedy dostają telefon czasem zapominają z niego skorzystać, bo zabawa rozkręciła się tak dobrze. Umiecie sobie to wyobrazić? 😉 Polecamy takie spędzanie czasu i wylogowanie się!  

radosne dziewczyny na obozie letnim

4. Organizacja czasu wolnego w pokoju

Na obozach harmonogram najczęściej jest dosyć napięty, jednak poobiednia sjesta powinna być zawsze. To właśnie wtedy dzieci odpoczywają, spędzają czas w swoim pokoju i zajmują się same sobą. Co wtedy robią dokładnie nie wiemy, kiedy jest za cicho – sprawdzamy 😉 Jednak nikt wtedy nie narzeka na nudę!

5. Gospodarowanie pieniędzmi

Podczas obozów przeważnie istnieje możliwość przekazania kieszonkowego wychowawcy lub powierzenia pieniędzy dzieciom. Dzieci są uświadamiane odnośnie wartości pieniądza (co i za ile można kupić) i bardzo często ustalają z wychowawcą już na początku jakie są zasady podczas wychodzenia do sklepu. Po drodze do sklepu pilnują swoich pieniędzy, a przy kasie oczekują reszty. Z dzieckiem powyżej dziesięciu lat warto zaeksperymentować i dać mu od razu całe kieszonkowe. 

6. Zdobywanie nowych umiejętności

Na obozach związanych z konkretną dzieciną sportu/nauki dzieci posiądą nowe umiejętności w obszarze swoich zainteresowań. Co najlepsze często jest to nauka przez doświadczanie i miłe spędzanie czasu. Ucząc się nowych rzeczy czują podekscytowanie, a robiąc to wśród innych rówieśników wszystko przychodzi łatwiej.  

uśmiechnięci uczestnicy obozu summerart

Obozy to nieprzecenione źródło nowych doświadczeń, atrakcji i radości, a także zdobywania nowych umiejętności. Poprzez realizację swojej pasji lub jej poszukiwanie dzieci uczą się samoorganizacji, kontroli nad emocjami, interakcji z innymi.  Jak tylko będziecie wiedzieć, że wasze dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd, to czym prędzej zapiszcie je na fajny obóz. W dzisiejszych czasach wypoczynek dla dzieci jest bezpieczny i dobrze kontrolowany przez różne instytucje.  

Drodzy rodzice, nie przegapcie tego czasu na przygody, bo ten czas się nie powtórzy! 

A kiedy kolejny artykuł?

Zastanawiasz się jak dba się na obozach o bezpieczeństwo w obecnej sytuacji? Zapisz sobie datę 3.02.2021r. – o 18:00 tego dnia opublikujemy artykuł na ten temat.