Bezpieczne wakacje w czasach pandemii

Bezpieczne wakacje w czasach pandemii.

Dla każdego rodzica bezpieczeństwo na wyjazdach jest fundamentalną sprawą. W dobie pandemii można stwierdzić, że ciężko jest zachować odpowiedni dystans, a w tych czasach taki wyjazd z bezpieczeństwem ma niewiele wspólnego. Chcemy wyczerpać ten temat i pokazać, że obozy w trakcie pandemii są możliwe i można z nich wrócić bezpiecznie i szczęśliwie 😊  

W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania:  

  • Co warto wiedzieć o zasadach obowiązujących w czasie pandemii? 
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze bezpiecznego wypoczynku?

Obowiązujące zasady w czasie pandemii

Organizator wraz z kadrą na bieżąco muszą analizować pojawiające się rozporządzenia GIS, MEN oraz MZ dotyczące wyjazdów dzieci i młodzieży w czasach pandemii. Przed wyjazdem niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji dla każdego uczestnika oraz jego rodzica. W oświadczeniach do wypełnienia musi być informacja o braku kontaktu z osobą zakażoną przez co najmniej 14 dni od rozpoczęcia turnusu. Jeśli wyjazd jest organizowany wraz z transportem to przed wejściem do autokaru uczestników obowiązuje dezynfekcja rąk oraz zasłanianie ust i nosa w trakcie jazdy. Organizator jest zobowiązany również do zapewnienia odpowiednich warunków podróży według aktualnych zaleceń dotyczących transportu turystycznego. Na miejscu grupa powinna mieć styczność wyłącznie z kadrą oraz pracownikami ośrodka. Obowiązkowy jest stały kontakt ze szpitalem czy pielęgniarką. Stosując się do tych zaleceń można czuć się pewniej i bezpieczniej – wiemy to, bo w zeszłe lato zorganizowałyśmy obóz i wszystko się udało tak jak planowałyśmy 😊 Oczywiście trzeba pamiętać, że poza zasadami dotyczącymi wyjazdów zorganizowanych obowiązują również ogólne obostrzenia. Więcej informacji dotyczących aktualnych rozporządzeń znajdziesz na: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wypoczynek. 

willa Karolcia summerart pokój

Ośrodek przygotowany wg rozporządzeń GIS, MEN oraz MZ

Każdy ośrodek musi być gotowy na przyjęcie gości w czasie pandemii. Jesteśmy pewne, że są przygotowani najlepiej jak potrafią i czekają z utęsknieniem. W końcu minęło już sporo czasu od momentu ich zamknięcia. W ośrodku trzeba zwrócić uwagę na wielkość powierzchni, które będą wykorzystywane przez grupę. Przede wszystkim chodzi nam o pokoje i ich odpowiedni metraż. Niektóre pomieszczenia z uwagi na obowiązujące przepisy pozwalają, aby tylko jedna osoba mogła przebywać w danym pokoju.  Jest to  mało komfortowe dla uczestnika oraz obowiązujący metraż może zmniejszyć nawet o połowę ilość przyjmowanych gości w obiekcie, więc koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę. Każdy pokój wyposażony jest w instrukcję zawierającą informację odnośnie higienicznego postępowania w okresie epidemii. W ośrodku powinny być dostępne dozowniki z płynem do dezynfekcji. Oprócz tego pomieszczenia w obiekcie muszą być wietrzone i sprzątane codziennie oraz powinna być obowiązkowa dezynfekcja sprzętów i dodatkowych elementów, z których grupa korzysta podczas turnusu. W zależności od właścicieli na terenie obiektu może występować zakaz swobodnego przebywania osób trzecich, z wyłączeniem gości oraz kadry pracowniczej. W przypadku, gdy podczas obozu z ośrodka korzystają również klienci indywidualni to ośrodek jest zobowiązany do zapewnienia osobnego wejścia w celu zachowania bezpiecznej odległości między osobami korzystającymi z usług tego obiektu. To dobre rozwiązanie. Podobno podczas naszego ostatniego obozu byli goście indywidualni, ale nie widzieliśmy się z nimi ani razu, więc to naprawdę działa i zapewnia kadrze oraz  uczestnikom bezpieczne poruszanie się po obiekcie. 

Wykwalifikowana kadra gwarancją bezpieczeństwa

Aby wyjazd dziecka był bezpieczny i udany wybierz obóz, na którym informacje o doświadczeniu, kwalifikacjach i umiejętnościach kadry będą dla Ciebie łatwo dostępne i możliwe do zweryfikowania. Wychowawca oprócz organizacji czasu dziecka jest przede wszystkim odpowiedzialny za całodobową opiekę pedagogiczną swojej grupy wychowawczej. Takim wychowawcą nie może być osoba bez odpowiednich kwalifikacji. Wychowawcą czy kierownikiem podczas wypoczynku może być tylko ktoś kto ukończył odpowiedni kurs, a w przypadku kierownika potrzebne jest również trzyletnie doświadczenie w pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej. Warto również zwrócić uwagę na to czy na poprzedniej edycji obozu, który nas interesuje, powtarza się kadra opiekuńczo-wychowawcza. Jeśli tak, to dobry znak, bo możesz być pewny, że wychowawcy stanęli na wysokości zadania i zadbali o bezpieczeństwo uczestników. Dla nas jest to również ważny aspekt i chyba mamy szczęście, bo od 4 lat nasza kadra opiekuńczo-wychowawcza się nie zmieniła. Ich doświadczenie, odpowiedzialna postawa i kompetentność są na najwyższym poziomie, a każdą kontrolę przechodzimy na 5!  

panel dyskusyjny na obozie summerart

Doświadczenie w organizowaniu wyjazdów grupowych

W dobie internetu w prosty sposób można zweryfikować doświadczenie i umiejętności firmy w temacie zorganizowanych wyjazdów. Informacji możesz szukać poprzez wyszukiwarkę Google, stronę internetową oraz takie portale jak: Facebook, Instagram czy YouTube, na którym mogą być dostępne filmy z innych edycji obozowych. Oczywiście, nie wszystkie firmy posiadają konta na tak wielu stronach w internecie (nas możesz tam znaleźć, zapraszamy :)). Jednak w dzisiejszych czasach, każda firma, której zależy na dobrym PR powinna mieć swobodny dostęp do uzyskiwania bieżących informacji. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji – radzimy „przekopać” internet w poszukiwaniu satysfakcjonujących wiadomości o konkretnym obozie.  

Informacje z pierwszej ręki

Jesteśmy zdania, że wiedzy nigdy za wiele i dobrze pytać tych, którzy znają się na tym dużo lepiej niż my. W przypadku organizacji naszych obozów zawsze jesteśmy w stałym kontakcie z kuratorium. To na pewno nie zaszkodzi, a pomoże zorganizować obóz bezpieczny i zgodny z obowiązującymi przepisami 🙂 

A kiedy kolejny artykuł?

Zapisz sobie datę 10.02.2021r. – o 18:00 tego dnia opublikujemy artykuł z checklistą rzeczy potrzebnych na obóz!