Dlaczego sport jest ważny w życiu dziecka?

Dlaczego sport jest ważny w życiu dziecka?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważny jest sport w życiu człowieka. Ale w zasadzie, co wpływa na to, że ma on aż takie znaczenie? W jaki sposób możemy zdefiniować jego rolę w naszym życiu? Czemu akurat taniec? Czy w obecnej sytuacji aktywność fizyczna jest bardziej istotna? Na te i wiele innych pytań, które często nas nurtują, postaramy się odpowiedzieć w tym artykule!

Sport to zdrowie!

Sport to niekwestionowane źródło zdrowia i witalności. W końcu nie bez powodu powstało hasło ,,Sport to zdrowie!”. Korzyści zdrowotne wynikające z regularnych ćwiczeń i aktywności fizycznej ciężko byłoby policzyć. Jednak wymienimy kilka z nich, które mają ogromne znaczenie w prawidłowym rozwoju dziecka:  

  • rozwija kości i mięśnie 
  • poprawia kondycję  
  • kształtuje motorykę ciała 
  • pomaga zachować odpowiednią masę ciała 
  • zwiększa koordynację wzrokowo-ruchową 
  • zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych 
  • stymuluje produkcję endorfin  
zabawa na wakacjach summerart

Uśmiechnięte dziecko to zdrowe i szczęśliwe dziecko

Endorfin, o których wspomnieliśmy wyżej produkuje się wiele podczas aktywności fizycznej. Chyba, że wyboru zajęć dokonał rodzic, a nie dziecko – nie róbcie tego (błagamy!), bo w takim przypadku ciężko o zadowolenie i wydzielanie endorfin. Dlatego pomóżcie w wyborze, dajcie możliwości, a gdy już dziecko znajdzie zajęcia dla siebie odpowiednie, na których poczuje się bezpiecznie to wzrost jego rozwoju będzie diametralny, a uśmiech z twarzy na pewno nie zniknie.  

Sport hARTuje

Ruch uodparnia dziecko fizycznie, jak i psychicznie. Możliwości sprawnościowe dziecka rosną, co znacznie może wpłynąć na jego zręczność, zwinność, wytrzymałość czy koordynację ruchową. Są to cechy, które procentują w kolejnych etapach życia. Wzrost odporności psychicznej również jest widoczny – dziecko jest bardziej odporne na stres, a regularne uprawianie sportu redukuje symptomy niepokoju i depresji.  

Serce charakteru

Sport ma znaczący wpływ na to, jakim człowiekiem stanie się dziecko. Często rodzice mówią o tym, że chcieliby by ich dziecko było ambitne, dokładne czy systematyczne, a nie do końca wiedzą jak to przekazać, bo przecież dziecko najlepiej uczy się poprzez doświadczenie. Dlatego uprawiając różnorodne formy aktywności dziecko w sposób naturalny uczy się tych cech i dzięki temu kształtuje swój charakter, poczucie własnej wartości, asertywności czy też świadomości samodecydowania o sobie. Do tych wszystkich korzyści na pewno trzeba dołożyć godne radzenie sobie z porażkami, zasadę gry fair play, a przede wszystkim umiejętność odnalezienia się w danej grupie. 

Siła relacji

Poprzez aktywność fizyczną i uczęszczanie na regularne zajęcia dzieci uczą się słuchania, pracy w grupie, współzawodnictwa, rozwiązywania konfliktów oraz dzielenia się swoimi przemyśleniami. Relacje stworzone na zajęciach, często są również poza nimi. Bywa tak, że dzieci bardziej nie mogą się doczekać spotkania ze swoimi koleżankami i kolegami niż samych zajęć, na które uczęszczają. Jest to normalne, gdyż każdy z nas potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi, wymieniania się doświadczeniami czy spostrzeżeniami. Poza zajęciami dzieci mogą budować relację na wszelkich wyjazdach zorganizowanych, które pozwalają doświadczyć czegoś nowego i dają możliwości poznania wielu ciekawych ludzi. W tym roku organizujemy SummerART Dance Camp – polecamy sprawdzić 🙂  

uśmiechnięte dziewczyny na summerart

60 minut dla zdrowia!

W ostatnich latach dało się zauważyć, że ciężko jest odciągnąć dzieci od komputerów czy telefonów, a teraz w dobie pandemii z bólem serca sami ich przed te ekrany zaciągamy ze względu na naukę zdalną. Ciężko jest znaleźć jakąś możliwość do aktywności, bo wiele instytucji sportowych czy kulturalnych jest zamkniętych. Niestety nadmierne siedzenie przed monitorem wpływa negatywnie na wzrok i kręgosłup dziecka. Dlatego pamiętajmy o tej aktywności jeszcze bardziej, aby zapobiec wadom postawy i pozwolić zmęczyć się organizmowi fizycznie, a dać odpocząć głowie. Dzięki temu dzieci wykorzystają nadmiar energii, której w tym okresie mają znacznie więcej, a rodzic będzie zadowolony.  

Zatem pamiętajcie, aby poświęcać minimum 60 minut dziennie na różnorodną aktywność fizyczną!  

wARTo tańczyć!

Taniec pomaga w swobodnym wykonywaniu ćwiczeń, które mają duży wpływ na aktywność dziecka m.in w zajęciach z wychowania fizycznego w szkole. Ta forma ruchu kształtuje mięśnie, stawy i jest niewątpliwie korzystna dla zdrowia i dobrego samopoczucia.  

Dziecko nabiera pewności siebie oraz kształtuje swój charakter. Taniec znakomicie wpływa na rozwój kreatywności i wyobraźni młodego tancerza – te cechy mają niebywałą wartość! Skupienie, wypracowanie pamięci ruchowej wraz koncentracją są również widoczne po regularnym uczęszczaniu na treningi. Zajęcia taneczne uczą systematyczności, odpowiedzialności oraz dyscypliny. Osiągane wyniki podczas występów scenicznych podnoszą umiejętności taneczne, które wpływają na większy zapał do pracy i wiarę we własne możliwości. Umiejętność pracy w grupie i nawiązywania nowych znajomości to również istotne cechy, które dziecko nabywa. Dla nas taniec ma jeszcze jedną wartość dodaną – łączy ludzi i pomaga w tworzeniu relacji, które w naszym przypadku są z nami już wiele, wiele lat. 

A kiedy kolejny artykuł?

Na kolejny artykuł zapraszamy już 24.02. Opowiemy w nim, czy jeśli nie mamy kolegi / koleżanki, który z nami pojedzie na obóz, to czy warto jechać tam samemu?