Kieszonkowe na obozie – za mało, czy za dużo?

Kieszonkowe na obozie – czy tyle pieniędzy starczy mojemu dziecku? A może to za dużo?

W trakcie przygotowań dziecka do wyjazdu sprawdzasz czy wszystko jest gotowe, czy niczego nie brakuje (checklistę do spakowania ubrań na obóz taneczny możesz ściągnąć tutaj), jeśli wszystko jest przygotowane to pozostaje ostatnia kwestia – kieszonkowe.

Wielu rodziców zastanawia się czy dziecko powinno brać kieszonkowe na obóz. Jeśli tak, to ile pieniędzy trzeba mu dać? To pytanie bardzo często zadają nam rodzice przed wyjazdem. Zdarza się nawet, że kwoty ustalane są dopiero na samej zbiórce, bo pojawiają się dylematy: Czy, aby na pewno tyle pieniędzy starczy mojemu dziecku? Co jak zabraknie mu pieniędzy? A może przesadzam z tą kwotą?  

Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule!  

Kieszonkowemu na obozie zdecydowanie mówimy TAK!

Obóz to świetna okazja na naukę gospodarowania pieniędzmi. Są dzieci, które od razu chcą wydać całą kwotę, ale są też takie, które przechowują każdy grosik, bo chcą zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy (a najlepiej wrócić do domu z nietkniętą kopertą :)). Nic w tym złego, każdy z nas kiedyś uczył się dysponowania pieniędzmi i wychodziło nam to raz lepiej, a raz gorzej. Aby jednak uniknąć sytuacji, w której Twoje dziecko wydaje całą kwotę podczas pierwszego dnia obozu, przekaż kieszonkowe wychowawcy grupy. Możesz być pewien / pewna, że kadra wychowawcza z pewnością pomoże uczestnikom w racjonalnym gospodarowaniu własnych środków. Jest również możliwość ustalenia stałej kwoty, którą wychowawcy wypłacają dzieciom każdego dnia.  

Zaufaj wychowawcy

Warto powierzyć pieniądze dziecka wychowawcy, który z pewnością przypilnuje jego finansów. Oczywiście pieniądze muszą być odpowiednio zabezpieczone: 

  1. Przygotuj kopertę i zapisz na niej imię i nazwisko dziecka oraz zdeponowaną kwotę (może być jeszcze informacja o wypłacanej dziennie kwocie np. 10 zł).  
  2. Przekaż kopertę wychowawcy w miejscu zbiórki.  
  3. WAŻNE! Nie zaklejaj koperty i przelicz kwotę raz jeszcze z opiekunem swojego dziecka. 

Podczas obozu wychowawca wydziela dziecku fundusze według wskazówek przekazanych przez rodzica. Opiekun zapisuje stan konta w każdym momencie wypłacania konkretnej kwoty przez dziecko. Przechowywanie pieniędzy u wychowawcy jest bardzo pomocne i bezpieczne, przede wszystkim w przypadku najmłodszych dzieci, które jadą na obóz po raz pierwszy i często nie zdają sobie sprawy z wartości pieniądza.  

Wysokość kieszonkowego / zakupy w sklepie

To chyba najbardziej sporna kwestia. Jedni rodzice mówią, że 10 zł dziennie to za mało, drudzy, że wystarczająco, a my mówimy: wszystko jest zależne od możliwości finansowych rodziców, potrzeb i charakteru dziecka oraz wyjazdu, który zostanie wybrany. Różnić się będzie kwota kieszonkowego na obozach odbywających się w dużym mieście czy kurorcie, w którym na każdym kroku stoją budki z lodami czy goframi, obok których przechodzą dzieci codziennie idąc na spacer czy plażę. Inna wysokość kieszonkowego będzie, jeśli obóz odbywa się głęboko w lesie, a najbliższy sklep jest o 3km oddalony od ośrodka.  

Mimo, że nasz obóz nie jest na kompletnym odludziu to zdarza się tak, że w przeciągu 10 dni obozowych w sklepie jesteśmy dwa razy ze względu na napięty harmonogram. To w zupełności wystarcza, bo w ośrodku, do którego jeździmy jest wszystko czego nam potrzeba :).  Zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieci uwielbiają wycieczki do sklepów i chętnie kupują łakocie czy drobne upominki, dlatego też nie rezygnujemy z tej przyjemności. Z doświadczenia wiemy, że na wyjścia do sklepu spożywczego kwota 10/15 zł dzieciom w zupełności wystarcza. To suma, której utraty raczej nie odczuje rodzinny budżet, nawet jeśli dziecko przypadkiem ją zgubi.

Takie sytuacje się zdarzają. Czasem dzieci wrzucają otrzymane pieniądze do plecaka i zapominają gdzie je zostawiły, a czasem też wkładają je luzem w tylną kieszeń spodni i niestety mogą one w łatwy sposób wypaść. Ważne, aby dzieci wyciągnęły z takich sytuacji lekcje i następnym razem pilnowały swoich pieniędzy oraz przechowywały je w portfelu, albo poprosiły wychowawcę o przechowanie ich w trakcie wycieczki. 

Kwota 10/15 zł jest również wystarczająca na zakup czegoś, na co uczestnik ma akurat ochotę bez zbędnej kombinatoryki. Zdarza się oczywiście tak, że dzieci w portfelu mają więcej pieniędzy, bo poza kopertą rodzice przekazują im jeszcze “parę złotych” do portfela bądź dzieci opróżniły swoją świnkę skarbonkę. W naszych wyjściach do sklepu za dużo to nie zmienia, ponieważ nadzorujemy zakupy, by dzieci nie przesadziły ze słodkimi przekąskami. Tym bardziej, że w ciągu dnia słodkości nie brakuje, gdyż po każdym obiedzie czeka na nas deser :). 

obóz taneczny śląsk

Wysokość kieszonkowego / pamiątki

Poza wycieczką do sklepu spożywczego oczywiście trzeba pamiętać o pamiątkach i upominkach! Wiadomo, że każdy chciałby przywieźć coś dla swoich najbliższych bądź po prostu kupić sobie pamiątkę, która będzie nam przypominała o miejscu, w którym byliśmy. Przed wyjściami do sklepów z pamiątkami wychowawcy ustalają z dziećmi kwotę indywidualnie. Najczęściej taka podróż jest pod koniec obozu, więc zdarza się, że wychowawcy przekazują dzieciom kwotę, która pozostała w kopercie.  

Tutaj ciężko nam określić jakiś budżet. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Polecamy, aby porozmawiać z dziećmi o tym na co chciałyby przeznaczyć swoje kieszonkowe, dla kogo przewidują zakup pamiątek i ile mniej więcej będzie potrzebnych pieniędzy akurat na te wydatki. Być może wspólnie ustalicie, że magnesy z miejscem, w którym odbył się obóz, będą najlepszym upominkiem, a może ustalicie konkretną kwotę na pamiątki i dziecko zaskoczy Was swoją kreatywnością? Możliwości jest wiele, więc to dobra okazja do przedyskutowania tej kwestii. W końcu co roku odbywają się obozy i temat pamiątek czy upominków będzie wracał jak bumerang. 

Wysokość kieszonkowego / płatne atrakcje

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to czy program obejmuje wycieczki bądź płatne atrakcje. To ważne, bo zdarzają się sytuacje, w których rodzic nie bierze pod uwagę dodatkowych opłat i dziecko wykłada na te środki ze swojego kieszonkowego. Jeśli natomiast dziecku zabraknie pieniędzy to wystarczy, że skontaktujesz się z wychowawcą bądź kierownikiem obozu. Na pewno uda Ci się rozwiązać ten problem.  

Co należy uwzględnić przy ustaleniu kieszonkowego na wyjazd dziecka:

  • własne wydatki: lody, ciastka, soki i inne przekąski
  • upominki dla bliskich, pamiątki dla siebie
  • dodatkowe wycieczki, atrakcje, bilety wstępu

Młody przedsiębiorca

Dobrze przemyślana ilość pieniędzy może sprawić, że każdy wydatek dziecka na kolejnych wyjazdach będzie bardziej przemyślany i nie wróci ono z niezliczoną ilością zbędnych pamiątek. Taki wyjazd to ogromna lekcja przedsiębiorczości i oszczędzania, która może zaprocentować w późniejszych latach życia dziecka. Wyjazd na obóz lub kolonie to najlepsza lekcja gospodarowania pieniędzmi :).  

A kiedy kolejny artykuł?

Nurtuje Cię jakaś kwestia? Jeśli chciałabyś_chciałbyś, żebyśmy poruszyły jakiś temat na naszym blogu – daj znać! Jesteśmy otwarte na nowe tematy i chcemy, aby ten blog był miejscem, w którym znajdujecie odpowiedź na pytania, zagwozdki i inne rozkminy.

Kolejny artykuł już za 2 tygodnie. Zajrzyj tu 16.06 o 18:00! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *