Kreatywność – jak ją pobudzić?

Kreatywność. Każdy słyszał, ale nie każdy wie jak ją w sobie znaleźć.

Według definicji, kreatywność to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami.  

Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych rozwiązań. Alternatywna, bardziej codzienna definicja kreatywności mówi, że jest to po prostu zdolność tworzenia czegoś nowego. 

Czy kreatywność jest ważna dla tancerza? Na to pytanie chyba każdy zna odpowiedź. 😊 Każdy tancerz powinien znać podstawy stylu i kultury, który reprezentuje, ale to co z nimi zrobi, jak wyrazi je na zewnątrz i w jakim kierunku je rozwinie zależy już tylko od pomysłowości i umiejętności.  

Istnieje na to mnóstwo sposobów. Kilka podstawowych zebrałyśmy poniżej. Pamiętaj! Każdy z nas ma w sobie potencjał do twórczego myślenia, ale nie każdy wie, jak pobudzić kreatywność. Możesz zacząć od tego:  

  1. WYSYPIAJ SIĘ – Człowiek niewyspany, to człowiek poirytowany. Nawet drzemka w ciągu dnia potrafi podsunąć nam ciekawe rozwiązanie problemu, który zaprząta nam myśli. 
  2. ZAPISUJ –  pomysły na kartce. Kiedy coś zapisujemy musimy zaangażować do tego większą część mózgu, która jest odpowiedzialna np. za koordynacje ręki i oka w czasie pisania. Przy okazji zapisywania swoich notatek, możesz na marginesie narysować coś, co będzie skutkować kolejnym pomysłem. 
  3. INSPIRUJ SIĘ LUDŹMI – w grupie raźniej i łatwiej o nowe pomysły. Dzięki spedzaniu czasu poza domem, możesz poznać ciekawe osoby.  
  4. SŁUCHAJ DOBREJ MUZYKI – wypróbuj różne gatunki i wybierz to co, Ci odpowiada i pomaga w czasie tworzenia, bo wiadomo, że twórczemu myśleniu nie pomaga cisza. 
  5. MEDYTUJ – medytacja wprowadza nas w stan odprężenia i relaksu, podczas którego możemy zacząć przyglądać się naszym myślom i wyłapać z nich rozwiązania naszych problemów. 

Kreatywność to bardzo pożądana cecha nie tylko u tancerzy. Od pewnego czasu wprowadziłyśmy na naszych obozach zajęcia creative talks, które pomagają Wam uruchomić umysł i generować nowe pomysły. Co tam robimy? Zaznajamiamy się z technikami kreatywnymi i nie ograniczamy się. Czasami są to warsztaty z konkretnej dziedziny sztuki, czasami jest to zwykła rozmowa, a czasami jakaś gra. Bywa, że się brudzimy, pocimy, a czasami po prostu leżymy. Zajęcia kreatywne są dobrowolne. Dzięki temu zapisują się na nie osoby, które faktycznie chcą poszukać w sobie czegoś, co być może wpłynie na ich pomysłowość na treningu, czy w innym aspekcie.  

Chętnie dzielimy się swoimi sposobami na poszukiwanie kreatywności, same często szukamy nowych sposobów na pobudzenie tej sfery i chętnie dzielimy się swoimi przemyśleniami. Każda z nas tworzy choreografie, mamy w zespole graphic designera, digital marketing managera i pedagoga, który na codzień pracuje z najbardziej wymagającą grupą pod kątem łatwości nudzenia się – z przedszkolakami. Każdego dnia próbujemy podejść do zawodowych wyzwań z nową energią i pomysłami. Czy zawsze nam wychodzi? Nie. W końcu nikt nie jest studnią bez dnia, z której można wybierać kreatywne pomysły wiadrami. Ale wiemy jak nad tym pracować, żeby było łatwiej.  

Kolejna edycja obozu tanecznego już 13 – 22 lipca 2022. Będzie dużo tańca i kreatywnej zajawy. Zapraszamy, dołącz do nas i wykorzystaj swój potencjał! Więcej informacji na temat wakacji latem 2022 >tutaj<

A kiedy kolejny artykuł?

Interesuje Cię jakiś temat? Chcesz, żebyśmy go poruszyli na naszym blogu? Daj znać, o czym jeszcze możemy napisać – jesteśmy otwarci na sugestie!

Zaglądaj do nas, kolejny artykuł już niebawem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *