Nawodnienie i nie tylko – o czym pamiętać latem?

Nawodnienie i nie tylko – o czym pamiętać latem?

Nawodnienie

Nawodnienie – ten punkt wzięłyśmy na pierwszy ogień, bo jest oczywisty, a często się o nim zapomina podczas codziennych czynności. Dobrze wyrobić sobie nawyk picia odpowiedniej ilości wody nie tylko latem, ale latem bardziej będziemy narażeni na odwodnienie. Mamy parę prostych wskazówek: 

  • wybieraj wodę, zamiast słodkich napojów i przetworzonych soków. Czytaj skład wybieranych produktów. Warto włączyć też do diety świeżo wyciskane soki z owoców, a najlepiej owocowo-warzywne. Jeśli nie lubisz czystej wody, możesz ją urozmaicić na wiele sposobów – plasterek z cytryny, mięta, imbir, albo dodatek Twoich ulubionych owoców. 
  • Odpowiednia ilość – brak odpowiedniej ilości wody może prowadzić do różnych dolegliwości i ogólnego wrażenia „przesuszenia organizmu”. Skóra jest wtedy sucha, popękana, bardziej skłonna do wyprysków. Może pojawiać się ból głowy, zaparcia, zmęczenie. Odpowiednia ilość wypijanej wody pomaga też wypłukiwać z organizmu toksyny, utrzymać kontrolę wagi, zdrowe stawy i lepszą wydajność. A to dla nas tancerzy bardzo ważne! 
  • Wyrób w sobie nawyk regularnego picia wody, a nie pij tylko wtedy, gdy czujesz pragnienie. Wystarczy wyznaczyć sobie pory i ustawić budzik lub przypomnienie w telefonie. Warto też monitorować ilość wypitej wody – dzięki temu będziesz widzieć czarno na białym, ile jej wypijasz.  
  • Elektrolity – latem wraz z wodą tracimy też elektrolity, stymulujące gospodarkę wodno-elektrolitową. W skrócie mówiąc, dzięki nim nasz organizm może poprawnie funkcjonować. To m.in. Potas, sód, magnez, wapń, chlorki, węglowodany, fosforany. Ich brak może powodować zmęczenie, drżenie mięśni, bóle głowy, i inne dolegliwości. Dla ich uzupełnienia warto wybierać wodę mineralną 😉 Dorośli mogą też zaopatrzyć się w elektrolity dostępne w aptece.  
  • Dieta – jedzenie również ma wpływ na to, jak dużo wody i elektrolitów dostarczymy do organizmu. Nie zapominaj więc o owocach i warzywach. Wapnia dostarczą produkty mleczne, np kefir czy maślanka, a magnezu – orzechy, kakao, gorzka czekolada. Dobrze zbilansowana dieta to wcale nie głodówka. Może być bardzo smaczna i obfita, wcale nie wykluczać rzeczy które lubimy, a będzie dostarczać do organizmu niezbędne mikro i makroelementy.  
zabawa na wakacjach summerart

Pory treningów

ludzie trenują o różnych porach: rano, zaraz po przebudzeniu, aby zapewnić sobie dawkę adrenaliny i endorfin na dobre rozpoczęcie dnia, albo po południu / wieczorem, po obowiązkach – na odreagowanie lub by myśl o treningu trzymała cały dzień. Ogólnie rzecz biorąc – trening powinien być dopasowany do Twojego rytmu dnia i Tobie powinna odpowiadać jego pora. Nie mniej jednak latem warto unikać godzin południowych, gdy jest największe słońce. Sprzyja to przegrzaniu organizmu. Mamy też info dla alergików – Podobno wieczorem stężenie pyłków roślin w powietrzu jest najniższe 😊 Mówimy tutaj o treningach zewnętrznych, jeśli trening odbywa się na klimatyzowanej sali nie ma to dużego znaczenia. 

Ubiór

warto wybierać ubrania wygodne, które przepuszczają powietrze i pozwalają, że skóra w nich oddycha. Zapobiega to odparzeniom i przetarciom na skórze. Nie zapominaj też o nakryciu głowy, szczególnie podczas dużego nasłonecznienia. Znamy problem, gdy czapka psuje nam fryzurę. Ale to nie fryzura jest tu najważniejsza, a nasze zdrowie. A jeśli zastanawiasz się nad ubraniem na obóz, zerknij >>tutaj<< na naszą listę, co ze sobą zabrać.

Rozgrzewka

wiemy, jak bardzo ją „uwielbiacie” na co dzień, a latem pewnie tym bardziej, prawda…? 😉 tu powtórzymy to, co często mówimy na zajęciach – rozgrzewka to bardzo istotny element treningu. Dobrze wykonana może uchronić od wielu kontuzji. Wysoka temperatura, słońce, można by pomyśleć, że ciało samo się rozgrzeje. Nic bardziej mylnego! To rozgrzanie mięśni odpowiednimi ćwiczeniami przygotuje je do treningu zasadniczego, a nie promienie słońca. Rozgrzewki latem więc nie pomijamy 🙂 

Podsumowując

Mamy nadzieję, że trochę pomogłyśmy z letnimi wskazówkami. A Ty co byś do tego dodał/a? O czym jeszcze obowiązkowo pamiętasz latem? Podrzuć w komentarzu poniżej! 

A jeśli chodzi Ci po głowie temat, który mogłybyśmy poruszyć w jednym z naszych artykułów, również daj znać. 

A kiedy kolejny artykuł?

Zerkaj do nas – kolejny artykuł już z początkiem maja.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *