Obozy w górach – taneczne i sportowe

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego obozy taneczne często odbywają się w górach? I dlaczego na SummerART również śmigamy w góry, a nie nad morze?

Sporo obozów letnich odbywa się nad jeziorem albo nad morzem, co jest spowodowane pogodą panującą w trakcie wakacji. Słońce i woda to dobre połączenie, jednak wiele takich wyjazdów organizowanych jest również na południu naszego kraju. 

Zróżnicowany krajobraz i dodatkowe możliwości w górach

Góry są piękne. To stwierdzenie jest banalne, ale na prawdę ma przełożenie na rzeczywistość. Kto choć raz odwiedził Beskid Śląski, Tatry czy Karkonosze z pewnością się z nami zgodzi. Górskie tereny otwierają przed nami również szereg możliwości. Stretching na polanie? Nie ma sprawy! Krótki jogging pod górę i z powrotem? Jak najbardziej. A może spacer wśród wodospadów, pagórków i skał? Na obozach ze StageART testowaliśmy już wszystkie z tych aktywności i możemy zaryzykować stwierdzenie, że góry są uzależniające. Poza tym, czy jest coś piękniejszego, niż widok pasma górskiego z okna po przebudzeniu na wakacjach?  

Stageart góry i jezioro

Szczypta biologii i medycyny

Wszyscy kochamy sport i wysiłek (no… prawie wszyscy). A uprawiając sport dobrze wiedzieć podstawowe rzeczy na temat tego, co się dzieje z naszym organizmem w trakcie wysiłku. Na zajęciach często tłumaczymy naszym tancerzom, po co nam rozgrzewki, po co rozciąganie, po co cardio. Nie będziemy was tutaj bombardować opisami zmian, jakie zachodzą w naszym organizmie w trakcie wysiłku fizycznego, warto jednak wiedzieć, że wraz ze wzrostem wysokości spada ciśnienie. A ciśnienie i oddychanie to papużki nierozłączki! Wraz ze wzrostem wysokości rozrzedza się też powietrze, a co za tym idzie, nasz organizm dostaje mniej tlenu, niż to, do czego jest przyzwyczajony. Możecie jednak być spokojni – nasze organizmy to cwane bestie i radzą sobie z tym świetnie, aklimatyzując się do warunków (oczywiście w granicach rozsądku, bo do wyjść wysokogórskich należy się dobrze przygotować i to już zupełnie inna bajka). Reasumując – Wysiłek fizyczny w górach świetnie wzmacnia naszą wydolność oddechową. 

A co z pogodą w górach i nad morzem?

Pogoda w górach ma to do siebie, że czasem ciężko za nią nadążyć. Podobnie jest nad morzem. Już od dawna ciężko jest ufać prognozom, bez względu na to, czy jesteśmy na południu czy północy naszego kraju. Pogoda jest dla organizatorów obozów niebywałym plusem (szczególnie, gdy tak jak na SummerART, mamy dostępny basen przed ośrodkiem do wodnych szaleństw!). Możemy dzięki temu urozmaicić zajęcia o gry plenerowe, wycieczkę, czy właśnie zajęcia na basenie. Jeśli jednak pogoda nie dopisuje, organizatorzy obozów mają zwykle sporo asów w rękawie, aby zapewnić na wyjeździe dobrą zabawę. Pogoda, naszym zdaniem, nie ma więc dużego wpływu na wybór miejsca kolonii w naszym kraju. Jadąc na wyjazd jednak wziąć pod uwagę, jaka pogoda może zdarzyć się na miejscu i spakować odpowiednie ubrania (listę pomocniczą do spakowania się na obóz znajdziecie w jednym z naszych poprzednich artykułów >klik<)

stretching o wschodzie słońca na summerart

Obozy w górach z dala od zgiełku i miasta

To jest wielokrotny argument, ale nie jest on akurat wyróżnikiem jedynie wyjazdów typowo górskich – odpocząć od miejskiego szumu można zarówno w górach, jak i nad morzem, czy jeziorem. W takich miejscach czas płynie wolniej, przyroda jest na wyciągnięcie ręki, a problemy codzienności znikają. Wszyscy żyjemy w zwariowanym świecie, gdzie dni uciekają nam bardzo szybko, mamy mnóstwo obowiązków, szkołę, pracę. Gdy wyjeżdżamy z miasta mamy możliwość wychillować i odpocząć, na chwilę zostawić wszystko, co nas wkurza lub smuci. Gorąco polecamy więc wyjazdy na obozy sportowe poza miasto. 

I co z tym SummerARTem?

A zastanawialiście się kiedyś dlaczego SummerART organizowany jest w górach? Poza wszystkimi plusami, które wymieniliśmy w tym artykule, jest jeszcze jeden powód. Z naszego wspaniałego Śląska w góry mamy bardzo blisko! Dlaczego więc nie wykorzystać tego, że takie świetne tereny mamy na wyciągnięcie ręki? Niesie to za sobą sporo korzyści, których może nie być widać na pierwszy rzut oka. Jedną z najważniejszych jest, naszym zdaniem, że znacznie skraca to czas podróży. A dzięki temu mamy więcej czasu na zajęcia, gry, zabawy, czas z kumplami i wiele innych rzeczy na miejscu.  

Podsumowując, naszym zdaniem każde miejsce na obóz jest dobre, jeśli daje dużo możliwości do odpoczynku, zabawy i zajęć. Obozy taneczne w górach stały się już jednak naszą tradycją i bardzo to lubimy! A wy jak uważacie? Wolicie obozy w górach, nad morzem, a może w lesie lub nad jeziorem? Dajcie znać!  

A kiedy kolejny artykuł?

Jeśli podobają wam się nasze artykuły, zapraszamy na naszego bloga zaraz po Świętach Wielkanocnych – 7.04 o 18:00!