Kiedy wysłać dziecko na pierwszy samodzielny wyjazd?

Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka – kiedy i jak zacząć?

Kiedy jest odpowiedni moment, aby pozwolić dziecku jechać na kolonie lub obóz? Czy na pewno sobie poradzi? Jak przygotować dziecko do takiego wyjazdu oraz co robić, jeśli w trakcie obozu dziecko chce wracać do domu? Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka może rodzić wiele obaw i wątpliwości. Spieszymy jednak z kilkoma poradami, aby pierwszy wyjazd dziecka był miłym wspomnieniem zarówno dla uczestnika, jak i rodzica. 

W jakim wieku mogę posłać dziecko na kolonie lub obóz?

Obozy i kolonie organizowane są już od najmłodszych lat. Na obozy StageART jeżdżą dzieci w wieku nawet 7 lat. Czy to jest odpowiedni moment? Każde dziecko jest inne i to Ty jako rodzic znasz swoją pociechę najlepiej. Jeśli propozycja spotka się z jego entuzjazmem, odpowiedź jest jasna. Jeśli dziecko nie chce jechać na zaproponowany przez Ciebie obóz, warto z nim porozmawiać i poznać powody. Może w niektórych aspektach uda Ci się go uspokoić, a jeśli nie – nic na siłę, może właśnie nie jest to odpowiedni moment. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad, na co warto zwracać uwagę rozważając taki wyjazd. Nastolatki są bardziej samodzielne i łatwiej jest im się zaaklimatyzować na wypoczynku. Im młodsze dziecko, tym więcej obaw rodzi się w głowie zarówno jego jak i każdego rodzica. Jedną z nich jest… 

…Czy moje dziecko sobie poradzi?

To jedna z najczęstszych obaw rodziców. Czy dziecko poradzi sobie na pierwszym samodzielnym wyjeździe? Przecież tyle rzeczy będzie musiało zrobić same – ubrać się, umyć się, zapłacić w sklepie. A jeśli nie odnajdzie się w grupie? A jeśli coś mu się stanie? A jeśli a jeśli… 

Odpowiedz sobie szczerze na pytanie: Większe obawy masz Ty, czy Twoje dziecko? Prawda jest taka, że jeśli nie pozwolisz mu spróbować, to nigdy się nie przekonasz, czy sobie poradzi. Wyjazdy uczą wielu przydatnych rzeczy, między innymi samodzielności, życia w grupie, dbania o siebie, radzenia sobie z emocjami, a także pozwala na przeżycie niesamowitych przygód (o korzyściach płynących z takich wyjazdów dla obozowicza przeczytasz TUTAJ, a dla rodzica TUTAJ). Pamiętaj, że organizatorzy obozów dbają o dobrą opiekę nad uczestnikami. W wielu sytuacjach obozowicze mogą liczyć na pomoc wychowawców. Zrobiliśmy już masę warkoczy i wnosiliśmy po schodach niejedną walizkę! 

Jeśli nadal się wahasz, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: 

  • Czy moje dziecko potrafi samo się ubrać? 
  • Czy potrafi samo się umyć? 
  • Czy nie ma problemów z jedzeniem potraw przygotowanych przez kogoś innego?  
  • Czy potrafi powiedzieć, że coś go boli lub ma z czymś problem? 
  • Czy potrafi rozróżniać banknoty i monety? 
  • Czy potrafi samo zasypiać? 

Jeśli na większość pytań odpowiedź brzmi „Tak”, to nie masz się czego obawiać. Jeśli pewne rzeczy budzą Twoją wątpliwość, zawsze możesz porozmawiać z organizatorem wypoczynku, który z pewnością z chęcią pomoże Ci podjąć dobrą decyzję. Wychowawcy nie wszystko zrobią za Twoje dziecko, ale będą przy nim, gdy będzie tego potrzebowało. 

…Czy starsi uczestnicy nie będą dokuczać?

Nie mamy porównania, jak jest na innych obozach. Wiemy jednak, że na obozach StageART stawiamy na rodzinną atmosferę i wiele starszych uczestników pomaga młodszym. Na co dzien jednak są w osobnych grupach wychowawczych, a zajęcia dostosowane są do poziomu uczestników. Nie musisz się przejmować, że wystąpi jakiś problem ze starszymi uczestnikami obozu – nasza kadra wszystkiego pilnuje. Powiemy więcej! Większość starszych uczestników chętnie wspiera młodszych. Staramy się zaszczepiać w uczestnikach (zarówno starszych jak i młodszych) ważne wartości, jak dobroć i wsparcie, nigdy więc nie spotkaliśmy się z negatywnymi sytuacjami między starszymi a młodszymi uczestnikami obozu. Jeśli ta kwestia budzi Twoją wątpliwość, warto porozmawiać o tym z organizatorem. 

obóz w trakcie ferii zimowych

Testuj i analizuj

Jeśli mimo wszystko obawiasz się, że standardowe kolonie i obozy mogłyby być dla Twojego dziecka zbyt długie, warto na start rozważyć krótsze wyjazdy lub półkolonie. Dla młodszych dzieci pomocny może być również wyjazd z dziadkami lub wujkami (bez rodziców). Wtedy można przetestować, jak dziecko czuje się z dala od rodziców. 

A co potem? Rozmawiaj z dzieckiem i zastanów się, czy na wyjeździe pojawiły się jakieś problemy. Krótki wyjazd może sprawdzić się idealnie i otworzyć oczy na tematy, nad którymi należy pracować.  

Mimo wszystko musimy przyznać, że na obozach StageART byli już z nami nawet 7-latkowie, którzy na wyjeździe radzili sobie znakomicie! Zero płaczu, spóźnień, zaangażowanie w zajęcia, gospodarowanie pieniędzmi. Do tego umiejętność integracji w grupie, dbania o swoją higienę i czystość w pokoju. To prawdziwi mali podróżnicy! Wiele małych dzieci daje przykład nawet starszym: na obozie letnim SummerART była już z nami 7-letnia obozowiczka, która prała sobie skarpetki rozmawiając z dziadkiem przez telefon i mówiąc, że “wszystko jest spoko”. Nasza kadra świetnie radzi sobie z opieką zarówno nad młodszymi jak i starszymi dziećmi. Jedna ze współwłaścicielek Studia Tanca StageART, którą możecie spotkać na naszych obozach jako wychowawcę lub opiekuna jest pedagogiem i na co dzien pracuje w przedszkolu. Pozostałe osoby z kadry są doświadczonymi wychowawcami i jeżdżą na obozy od lat. Pamiętaj, aby przed wyjazdem bardzo dokładnie sprawdzić wypoczynek – najbardziej przydatne mogą okazać się opinie o organizatorze, miejsce wypoczynku oraz kwalifikacje kadry. 

Puściliśmy dziecko na pierwszy wyjazd, ale płacze do telefonu i chce wracać.

Takie sytuacje są stresujące zarówno dla rodzica jak i dziecka. Płacz nie kojarzy się z niczym dobrym i trudno słuchać od syna lub córki, że jest mu źle, gdy jest się daleko od niego. Kluczowe jest to, od czego zależy taki stan rzeczy: 

  1. Jeśli powodem płaczu jest jedynie tęsknota za domem, rodzicami, rodzeństwem, zwierzakiem, warto zachęcić dziecko do pozostania na obozie. Zapytać co fajnego robiło w ciągu dnia, co było na obiad, albo czy poznało jakichś fajnych kolegów / koleżanki. Tęsknota zdarza się każdemu (nawet nam!) I jest czymś zupełnie normalnym. Warto jednak uczyć dziecko od najmłodszych lat, w jaki sposób radzić sobie z emocjami i pokazać, że wyjazd to coś fajnego. Warto również samemu mówić o wyjeździe pozytywnie. Zamiast pytać „Nie nudzisz się?” I „Nie tęsknisz?” Lepiej zadać pytanie „Jak się bawisz?” I „co dziś robiłeś/?”. Pytania nacechowane negatywnie mogą wzbudzić negatywne emocje u dziecka i skierować jego myślenie właśnie w tę stronę. W taki sposób nieświadomie możemy pogłębić obawy dziecka. Temat telefonów komórkowych rozważany był również w tym artykule. 
  2. Mogą być też zewnętrzne przyczyny chęci powrotu do domu, takie jak kłótnia z rówieśnikami, nie odnajdywanie się w grupie, czy inne. Warto wtedy wysłuchać dziecka i wyciągnąć jak najwięcej informacji. Być może wspólnie uda Wam się zakończyć konflikt lub przekonać dziecko, by otworzyło się na nową sytuację. Warto w takim wypadku również skontaktować się z wychowawcą grupy, który na miejscu może przyjrzeć się sytuacji. Kadra na obozach StageART zażegnała już nie jeden kryzys, więc wszystko jest do wypracowania. Jeśli sytuacja nie ustaje kilka dni, można rozważyć odebranie dziecka z wypoczynku, warto jednak najpierw skonsultować tę decyzję z wychowawcą. Współpraca na linii rodzic-wychowawca jest niezbędna i warto współpracować z kadrą, bo pomaga to rozwiązać niejeden problem. Wszystkim nam zależy, żeby stworzyć dobre warunki do rozwoju dziecka i świetne wspomnienia. 

Mamy świadomość, że dobrze jest trzymać rękę na pulsie i kontrolować sytuację. Warto mieć jednak na uwadze, że dziecko kiedyś musi nauczyć się samodzielności, a prowadzenie za rączkę tego nie ułatwi. Im szybciej, tym lepiej! Oczywiście wszystko odpowiedzialnie i w granicach zdrowego rozsądku. 

A kiedy kolejny artykuł?

Mamy nadzieję, że wiedza jest dla Ciebie przydatna. Masz jakieś propozycje tematów, które Cię nurtują i mogłybyśmy poruszyć je na naszym blogu? Chętnie skorzystamy ze wskazówek i jesteśmy gotowe podjęcia się różnych tematów! 🙂 Kolejny artykuł już za 2 tygodnie 12.05 o 18:00! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *