Warsztaty taneczne – co dają i jak z nich korzystać?

Warsztaty taneczne – co dają i jak z nich korzystać?

Cześć! Jesteś osobą, która na warsztaty taneczne chodzi wyłącznie for fun? Fajnie – w końcu o zadowolenie i dobrą zabawę chodzi. Obawiam się jednak, że ten artykuł nie jest dla Ciebie. Zachęcam Cię jednak do przejścia na koniec i skorzystania z naszych pro tipów treningowych, być może się wkręcisz i następnym razem wyciśniesz warsztat jak cytrynę. Nie mam nic przeciwko korzystaniu z warsztatów tak po prostu – żeby miło spędzić czas i poznać coś nowego, sama często tak robię, jednak dzisiejszy wpis skierowany jest do osób, które traktują warsztat jako podniesienie swoich umiejętności.  

Skoro jeszcze to czytasz to znaczy, że należysz do drugiej grupy osób, które podchodzą do warsztatu jako formy rozwoju osobistego. Często jest tak, że czekamy na warsztaty z utęsknieniem, a kiedy nadchodzi ten dzień to ... nie mamy powera, nie mamy głowy, albo wszystko jest na miejscu, ale 2 tygodnie po warsztatach nie pamiętamy już z niego prawie nic. Jeżeli wiesz o czym mówię sprawdź poniżej jak możesz sobie z tym poradzić.  

 

To zadanie jest głupie...

Serio? Pierwszym aspektem udanych warsztatów jest pozbycie się oczekiwań i zaufanie prowadzącemu. Skoro jest instruktorem warsztatowym, to przebył długą drogę rozwoju i zapewne zadanie, które wymyślił czemuś służy. Być może w taki sposób nauczy Cię technicznych aspektów warsztatu, a może chce w ten sposób obudzić Twoją kreatywność, pobudzić zaangażowanie, albo zintegrować grupę. Nie ma głupich zadań, tak samo jak nie ma głupich pytań. Warto otworzyć się na nowe doznania i nie chcieć ich kontrolować 😉 Spróbuj być all in nawet jeżeli coś wydaje Ci się irracjonalne. Nie wszystko jest czarno białe, zero jedynkowe, poukładane. Jeżeli masz spróbować czegoś nowego to na całego. Doświadczaj.

Weź zeszyt – to nie żart

Oczywistym jest dla Ciebie, że na warsztaty taneczne bierzesz dobrany outfit, butelkę wody i zmienne obuwie? Fajnie. A czy miałaś_miałeś kiedyś ze sobą na warsztatach zeszyt? Pamięć ma to do siebie, że jest ulotna. Warsztaty mają to do siebie, że w stosunkowo krótkim czasie przemycane jest bardzo dużo wartościowej treści ... już wiesz po co Ci zeszyt? Robiąc notatki będziesz wiedzieć nad czym pracować po warsztatach. Nie jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkiego. Nawet jeżeli po wyjściu z sali wiemy doskonale co się działo, to gwarantuje, że z każdym dniem w Twojej głowie będzie zostawało coraz mniej. Jeżeli nie masz czasu/ochoty/siły przerobić wykładanych treści w następnych dniach to rób podczas warsztatu notatki. Zawsze będziesz mogła_mógł wrócić do tego co było na nich przedstawiane. Jeżeli chodzisz na warsztaty gdzie jest tworzona tylko choreografia, dobrym pomysłem jest jej nagranie. Potem możesz wyciągnąć z niej poszczególne kroki i dopracować swoje ruchy. Jeżeli korzystasz z warsztatów, w których dostajesz konkretne zadania lub pomysły jak możesz rozwijać swój trening koniecznie zrób notatki tak, żeby zawsze móc do nich wrócić. Nie oznacza to, że stracisz warsztat na który jedziesz – notatki możesz robić w przerwach lub zaraz po zajęciach. Instruktorzy często sami podpowiadają, aby wziąć coś do pisania i podczas teorii robić notatki. 

Zastanów się, czy możesz zrobić coś wcześniej sama_sam

Jeżeli jesteś początkującym tancerzem i jeździsz na warsztaty żeby się czegoś nauczyć to możesz wygooglować instruktora, do którego się wybierasz i sprawdzić czego możesz się nauczyć. Polecam, żeby świadomie korzystać z warsztatów, w końcu wydajesz pieniądze, inwestując w siebie. Jeżeli jesteś tancerzem danego stylu i wybierasz się na warsztaty w celu pogłębienia wiedzy zadbaj o swoje podstawy. Jeżeli wiesz już z czym się je preferowany przez Ciebie styl i chcesz na warsztatach robić coś więcej, to musisz sama_sam coś już umieć. UWAGA brutalna prawda: to, że robisz dany krok na zajęciach, tańczysz go w choreografiach wcale nie oznacza, że go potrafisz. Ajm sorry. Instruktorzy, którzy Cię uczą poświęcili mnóstwo czasu na przyswojenie i rozwinięcie danego kroku. Przekazują Ci nie tylko jak technicznie wykonać krok, ale także feeling jaki mu towarzyszy, co możesz z tym krokiem zrobić itp. Jeżeli na zajęciach udało Ci się wykonać go poprawnie – super. Pomyśl, jak możesz wykorzystać tę umiejętność. Jak rozwinąć ten krok? Z jaką lekkością możesz go wykonywać. To już nie będzie odbębnienie kroku, tylko coś więcej.

ferie zimowe obóz taneczny jazz

Od czego zależy TWÓJ rozwój

W największym skrócie – Twój rozwój zależy od Twojej pracy własnej. Gdybyś wylądowała_wylądował na innej planecie i zamieszkała_zamieszkał z najsłynniejszymi tancerzami w jednym kosmicznym domku, a oni chcieliby zrobić z Ciebie tanecznego kota … nic by się nie wydarzyło gdybyś sama_sam nie pracowała_pracował. Wszyscy tancerze świata mogliby wylewać siódme poty i pokazywać Ci cały czas nowe rzeczy, ale bez Twojego przetrenowania, zrozumienia i przełożenia na siebie nic nie wyjdzie. Chcę tu zaznaczyć, że pomimo tego, że na warsztatach uczymy się wielu wartościowych rzeczy to jeżeli po wyjściu z sali, nigdy do tego nie wrócimy to nasze ciało zapomni choreografię, a nasza głowa zapomni co się tam działo. Czasami będąc na jednych warsztatach ale w pełni – tzn. Korzystając z nich na całego, robiąc notatki i przerabiając treści samemu w domu czy na sali  możemy bardziej wpłynąć na nasz rozwój niż biorąc udział w 5 warsztatach, które kończymy po wyjściu z sali. Mam nadzieję, że już chwytasz o co mi chodzi.  

Jeżeli dotrwałaś_dotrwałeś aż do tego momentu artykułu to mam dla Ciebie bonus! Dwa pro tipy, z których możesz korzystać przed i po warsztacie.

* treningowy pro tip 1

Niezależnie od tego czy już tańczysz czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z danym stylem w Internecie jest wiele wartościowych miejsc, z których możesz się uczyć podstawowych kroków. To bardzo rozwojowe i powoduje, że będziesz mogła_mógł uczyć się trudniejszych rzeczy na warsztatach lub co równie ważne – będziesz wiedziała_wiedział o co pytać. Często kiedy na warsztatach pada pytanie „Czy macie do mnie jakieś pytania?” to zapada cisza. Korzystaj z tego, że masz naprzeciwko osobę, którą niełatwo jest spotkać na co dzień i pytaj o wszystko co przyjdzie Ci do głowy. To rozwojowe dla Ciebie i dla instruktora warsztatowego! Im więcej spróbujesz sama_sam na własnej skórze przed warsztatem, tym pula Twoich pytań może być większa. (PS. Zapisuj pytania w tym zeszycie, co to go weźmiesz na warsztaty 😉 ) 

Gdzie szukać inspiracji??  

Polecamy konto na Instagramie @karol_polssky_polak, który prowadzi cykl – poniedziałkowy dictionary. Polssky prezentuje kroki hip hopowe i namawia do hulania. W tym roku będziemy gościć Karola na SummerART Dance camp vol. 4 (tu link do wydarzenia). Nie możemy się doczekać 🙂  

Polecamy również sprawdzać zagranicznych tancerzy, którzy w dobie pandemii swoje warsztaty przenieśli do internetów. Jest to perełka dla osób, które śledzą poczynania tancerzy na całym świecie i z różnych powodów nie mają możliwości skorzystania z ich warsztatów.    

Polecamy konto na IG naszego studia tańca @studiotancastageart, gdzie co dwa tygodnie prezentujemy kroki z breakingu, hip hopu, contemporary i nie tylko. Jeżeli podzielisz się z nami efektami swojej pracy chętnie damy Ci więcej prywatnych tipów 

Na youtube polecamy Hip Hop Dictionary i GNI Dance Company  

To jak? Trenujesz podstawy?  

* treningowy pro tip 2

Pokażę Ci w jaki sposób możesz rozwijać krok, który wyciągnąłeś z warsztatu. 

Weź na tapetę jeden krok. Wymyśl, co możesz zrobić z tym krokiem tak, aby krok był trudniejszy, ale możliwy przez Ciebie do wykonania (po wytrenowaniu). Np. wersja 1 – dodając wave ciałem; wersja 2 – robiąc go w parterze. Obok zapisz ewolucję tego kroku, która jest dla Ciebie niemożliwa do wykonania np. Połącz wersję 1 i 2 z ewolucji trudnej i dodaj jeszcze jeden element np. Robisz go na jednej nodze. Jeżeli już masz – to masz pomysł na trening! 😉

warsztaty taneczne treningowy tip

A kiedy kolejny artykuł?

Nurtuje Cię jakaś kwestia? Jeśli chciałabyś_chciałbyś, żebyśmy poruszyły jakiś temat na naszym blogu – daj znać! Jesteśmy otwarte na nowe tematy i chcemy, aby ten blog był miejscem, w którym znajdujecie odpowiedź na pytania, zagwozdki i inne rozkminy.

Kolejny artykuł już za 2 tygodnie. Zajrzyj tu 2.06 o 18:00! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *