Wpływ tańca na ciało i umysł

Taniec – na ciało, duszę i wielkanocną sałatkę. Czy wiesz co się z Tobą dzieje, kiedy tańczysz?

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym tancerzem, czy tańczysz dla zabawy myjąc zęby, a może jesteś królem disco lub dancing queen w weekendy, w każdym przypadku podczas tańca w Twoim ciele i umyśle zachodzą zmiany.  To jak, jesteś gotowy / gotowa na przegląd korzyści płynących z tego, że się poruszasz? 

Jeżeli nie tańczysz, ale chcesz „zrobić coś dla siebie” to być może chociaż trochę zarazimy Cię naszą pasją do tańca, z innej strony niż zwykle. Zazwyczaj przekonujemy do tańca tańcząc, dziś zahaczając o biologię. Kimkolwiek jesteś życzymy Ci dobrze i zapraszamy do czytania. Zaraz potem rekomendujemy małe pląsy! 

Wpływ tańca na ciało

 • hamuje procesy starzenia i udowodniono to naukowo
  W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Magdeburga, w którym wykorzystano obrazowanie mózgu tancerzy sportowych z grupą kontrolną okazało się, że tancerze są inteligentniejsi i ciałem, i mózgiem. Na tej podstawie opracowano kurs choreografii dla osób po 60 roku życia, a efekty zahamowania procesów starzenia były widoczne już po tygodniu. Pokuszę się o stwierdzenie, że skoro już tańczymy to będziemy wiecznie młodzi 🙂
 • poprawia wydolność płuc i serca
  Póki jesteśmy zdrowi i młodzi nie myślimy o poważnych chorobach. I dobrze! Warto jednak wiedzieć, że taniec usprawnia naszą wydolność, za co kiedyś będziemy mogli sobie samym serdecznie podziękować (oczywiście pod warunkiem, że nie obijamy się na treningach) 
 • przyczynia się do poprawy postawy
  Taniec pozytywnie wpływa na układ ruchowy, w szczególności na kręgosłup, miednicę i stawy. 
 • usprawnia krążenie
  Czy wiesz, że lekarze polecają taniec, jako aktywność fizyczną dobrą na serce? Taniec usprawnia krążenie i ćwiczy skurczanie i rozkurczanie się tętnic, uelastyczniając je. Reguluje też gospodarkę węglowodanową.
stageart wakacje z tańcem

Wpływ tańca na umysł

 • dźwięk muzyki i ruch redukują stres i napięcie 
  Najprościej rzecz ujmując – taniec sprawia radość. Połączenie muzyki, ruchu, choreografii, wpływa na nasze szare komórki. Właśnie dlatego w tańcu można się zatracić. Ponadto nasze ciało się rozluźnia, co niweluje napięcie mięśniowe. Zdarzyło Wam się zapomnieć w tańcu o wszystkim? To czasami jest nam bardzo potrzebne 
 • mózg wydziela hormony szczęścia
  Czyli potocznie dopaminę i serotoninę. Systematyczny taniec reguluje ich wydzielanie i karmi nas szczęściem.   
 • Zwiększa pewność siebie 
  Chociaż początkowo występy sceniczne lub konfrontacje z innymi tancerzami mogą być dla Ciebie bardzo trudne i stresujące, to z biegiem czasu nabierzesz doświadczenia i zyskasz pewności siebie. Czy wpływa to na nasze życie poza salą treningową czy sceną? Zdecydowanie tak. Całe życie występujemy na metaforycznej scenie. Czy to prezentując coś w szkole / pracy, zdając egzamin ustny, rozmawiając z ludźmi. Stres przepracowany na sali może być dużo mniejszy w codziennym życiu, a Ty pewniejszy siebie.  

Taniec a sałatka wielkanocna

Kojarzysz memy „nic już nie wcisnę… no może serniczka”? Obżarstwo świąteczne posłuży tu tylko jako metafora. Chodzi tutaj o spalanie kalorii. 

 • Redukuje masę ciała
  Taniec angażuje wiele mięśni w naszym ciele. Dzięki regularnym praktykom wzmocnisz gorset mięśniowy, spalisz zbędne kalorie, uelastycznisz ciało i zwiększysz mobilność w stawach. Pamiętaj, że każdy sport uprawiany nieodpowiedzialnie może prowadzić do kontuzji. Trenuj w miarę swoich możliwości i pamiętaj o rozgrzewce. Chyba, że mówimy o pląsaniu podczas sprzątania czy porannego wybierania ubrań 🙂 Wtedy bez zmartwień możesz tupać nogą. 
 • Polepsza pracę jelit i pozytywnie wpływa na układ pokarmowy
  To taki dodatkowy kop dla Twojego metabolizmu. Warto o siebie dbać, a jak można to robić w rytm ulubionej muzyki to uważamy, że nawet trzeba. 
obóz taneczny śląsk

Taniec towarzyszy nam na co dzień i śmiało możemy powiedzieć, że zmienił nasze życie. Teraz to my staramy się szerzyć naszą wiedzę i doświadczenie, aby i ktoś z tego skorzystał. Jeżeli chcesz spędzić z nami więcej czasu to zapraszamy Cię na najbliższy obóz SummerART, gdzie przez 9 dni będziesz obcować z tańcem i pozytywnie nastawionymi do świata ludźmi pełnymi pasji. Korzyści z tańca już znasz, korzyści w wyjazdu na obóz znajdziesz >>tu<< 

Na tym kończymy artykuł na temat zalet płynących z tańca, ale wiemy, że jest ich znacznie więcej, a wszystko zależy od perspektywy z jakiej patrzymy. Czym dla Ciebie jest taniec i jakie korzyści są dla Ciebie najbardziej istotne? Daj znać, jesteśmy bardzo ciekawe. 

A teraz zachęcamy: włącz sobie ulubioną muzę i po prostu pozwól jej przepłynąć przez Twoje ciało. Twój umysł i ciało będą Ci wdzięczne.

A kiedy kolejny artykuł?

Jeśli podobają ci się nasze artykuły, zapraszamy na naszego bloga już za 2 tygodnie 21.04 o 18:00! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *