Jaki obóz wybrać dla syna?

Czy syn powinien jechać na obóz survivalowy, czy taneczny? A może całkiem inny? Jaki obóz wybrać dla syna?

Zdarza się, że sami nie wiemy, który obóz dla dziecka będzie najlepszy. Czasami chcąc pomóc i wybrać lepiej okazuje się, że zrobiliśmy odwrotnie. W internecie aż roi się od różnorodnych wyjazdów, kolonii czy obozów dla dzieci. Przykuwają uwagę kolorowe nagłówki, piękne obrazki czy filmiki. Ciężko podjąć jakąkolwiek decyzję, bo wybór jest przeogromny. Po przejrzeniu stron obozowych nadal nie wiemy co wybrać i wracamy do punktu wyjścia zadając sobie pytanie: Na który obóz wysłać córkę lub syna?  

Pozwól na podjęcie decyzji

Bywa tak, że dziecko słysząc w szkole, na zajęciach dodatkowych czy też rozmawiając z rówieśnikami na podwórku samo przychodzi do domu i mówi: Mamo, tato, chcę jechać na ten konkretny obóz! Wtedy sytuacja jest prosta, wystarczy:   

 • wygooglować dany obóz  
 • sprawdzić kadrę opiekuńczo-wychowawczą i ich doświadczenie 
 • dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego wyjazdu (o naszych obozach dowiecie się tutaj) i…  decyzja podjęta, a zadowolenie dziecka gwarantowane!  

Zdarza się jednak, że rodzice niekoniecznie chcą wysłać dziecko na wybrany przez nie obóz. Wydaje im się, że ich propozycja wyjazdu dla dziecka jest lepsza. Ważne jest jednak by pamiętać o tym, że jesteśmy po to by wspierać rozwój dziecka i jego pasje, a samodzielnie podjęta decyzja jest warunkiem prawdziwego i harmonijnego rozwoju zainteresowań oraz czerpania przyjemności z wyjazdu. Dlatego warto zadać sobie pytanie: Czy z tego obozu mam być zadowolony/a ja czy moje dziecko? 

chłopak na obozie

Moje dziecko ma kilka pasji. Który obóz wybrać?

Takie pytanie słyszymy bardzo często. Dziecko uwielbia swoje pasje i ciężko jest wybrać obóz, na którym bardziej mu zależy, a niestety ze względów finansowych nie masz możliwości wysłać go na kilka wyjazdów lub po prostu terminy się zbiegają. 
I co w takich sytuacjach?  

 1. Sprawdź interesujące oferty obozowe i wspólnie przeanalizujcie wszystkie za i przeciw.
  Może obóz numer jeden ma mniej ciekawy program niż obóz numer dwa? A może na którymś z obozów nie ma wieczornych imprez tematycznych, w których dziecko chętnie wzięłoby udział? Albo na jednych koloniach jest ciekawa wycieczka, której brakuje na tym drugim wyjeździe? Każdy obóz, który jest w obrębie zainteresowań dziecka będzie dla niego ciekawy, ale wybierzcie ten, który będzie bardziej wartościowy i atrakcyjniejszy. Z pomocą rodzica dziecku na pewno będzie prościej podjąć decyzję.  
 2. Realne możliwości dziecka  
  Jeśli twojemu dziecku zależy na jakimś wyjeździe, ale masz obawy o jego możliwości to koniecznie porozmawiaj z trenerem. On na pewno doradzi czy dany obóz, jego poziom zaawansowania i intensywność treningów będzie odpowiedni dla twojego dziecka. I nawet jeśli dziecko dopiero rozpoczyna swoją przygodę z jakąś dyscypliną sportową, ale ma bardzo dużo chęci i samozaparcia, to z pewnością da z siebie wszystko na takim obozie i możesz być pewny/a, że sobie poradzi. 🙂  Może być również tak, że twoje dziecko trenuje już długi czas i jego poziom zaawansowania jest wysoki. W takiej sytuacji porozmawiaj z organizatorami wyjazdu i dowiedz się czy będzie podział na grupy zaawansowania lub grupy wiekowe. To również pomoże Ci podczas wyboru odpowiedniego wyjazdu dla twojego dziecka.

Babiniec na obozie tanecznym? Mit!

Na różnych obozach w zależności od tematyki da się zauważyć przewagę dziewcząt lub chłopców. Może wynikać to z panujących w społeczeństwie stereotypów. Ten nam najbardziej znany to: Piłka nożna jest dla chłopców, a taniec dla dziewcząt. Na szczęście ten stereotyp powoli znika. Mało kogo już dziwi widok dziewczynki trenującej piłkę czy chłopca, który tańczy jazz. Niezmiernie nas to cieszy! Każdy z nas ma wybór i kieruje się swoimi zainteresowaniami. Nie ma sportów, które byłyby tylko męskie czy damskie. Aktywność fizyczna jest dla każdego i nawet jeśli wydaje nam się, że jest ona bardziej wskazana dla jednej z płci to pamiętajmy, że nic nie stoi na przeszkodzie by to zmienić. 🙂 Najważniejsze, aby każdy był zadowolony i miał możliwość poszerzania swoich umiejętności, potencjału czy talentu w tym co czuje najbardziej. Dlatego w tym roku na naszym obozie tanecznym postanowiłyśmy nie narzucać konkretnego harmonogramu zajęć, a dać możliwość wyboru takich warsztatów tanecznych, które najbardziej interesują uczestnika. 

warsztaty taneczne freestyle

Dziecko nie chce jechać na żaden obóz. Co robić?

Najważniejsze – motywować!  
Pokaż jak wiele wartości może mieć taki wyjazd. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem odnośnie czasu wolnego, zainteresowań i jego pasji. Zadaj kilka prostych pytań, które pomogą Ci zorientować się, co tak naprawdę jest dla niego ważne. Proponujemy zacząć od tych: 

 1. Jaki sport sprawia Ci przyjemność?  
 2. Co sprawia Ci największą przyjemność w tym sporcie?  
 3. Czy czujesz się lepiej będąc w grupie osób, które znasz? 
 4. W czym czujesz się najlepiej?  
 5. Czy duży wysiłek na zajęciach sprawia, że szybko się zniechęcasz? 

 

Te pytania mogą znacznie wpłynąć na jego podejście i wyjaśnić wiele jego zachowań. Jeśli dziecko wcześnie nauczy się rozpoznawać to, co lubi i sprawia mu przyjemność, łatwiej mu będzie dokonać decyzji. Być może dziecko nie chce jechać na obóz, bo się zraziło lub po prostu nie chce jechać bez żadnego kolegi czy koleżanki (o tym problemie przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule – klik). Dlatego rozmawiaj, motywuj i wspieraj decyzje dziecka, a na pewno wspólną pracą uda Wam się znaleźć odpowiedni obóz. Może być również tak, że dziecko nie będzie jeszcze gotowe na wyjazd. W takim przypadku nie przekonuj go na siłę, być może to jeszcze nie ten czas na samodzielny wyjazd.  

Nieważne czy dziecko wybierze obóz taneczny, survivalowy czy hafciarski – ważne, by była to w pełni jego decyzja, bo tylko wtedy masz pewność, że będzie z tego wyjazdu w 100% zadowolone. Pamiętaj jednak, żeby taki wyjazd sprawdzić, aby być pewnym, że dziecko będzie bezpieczne i oddane w dobre ręce. 🙂  

A kiedy kolejny artykuł?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego obozy taneczne często odbywają się w górach? My tak! Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w kolejnym artykule z perspektywy organizatora i obozowicza. Zapraszamy 24 marca o 18:00 na luźny wieczorny artykuł.